Dünya

Steve McCurry’nin en kapsamlı sergisi İstanbul Sinema Müzesi’nde

Tarihe tanıklık eden eserleriyle günümüzün en yetkin görsel sanatçılarından biri olarak anılan ve tarihe ‘Afgan Kızı: Şarbat Gula’ diye geçen eserin de sahibi Steve McCurry, İstanbul Sineması’nda 51 eserin yer aldığı stantlı müze. Sanatçının objektifine yansıyan İstanbul meydanları da ilk kez bu kapsamlı stantta sanatseverlerle buluşuyor.

 

Steve McCurry fotoğraf kabini, sanatçının son 30 yılda dünyanın birçok farklı yerinde çekilmiş en tanınmış ve hatırlanan 51 eserini bir araya getiriyor. Standda, sanatçının 2011’deki İstanbul gezisinde fotoğrafladığı eserlerin yanı sıra Orta Güler’in de aralarında bulunduğu daha önce hiç yayınlanmamış 6 kare yer alıyor.

 

National Geographic Dergisi’nin Haziran 1985 sayısında “Afgan Kızı” (Afgan Kızı: Şarbat Gula) başlığıyla yayınladığı fotoğrafla dünya çapında ün kazanan Steve McCurry, formları ve renkleri ile başka dünyalara pencereler açtığını belirtiyor. ve zeki bir gözle sunduğu simetriler. Gücünü yeryüzündeki her canlıya karşı duyduğu büyük meraktan alan sanatçı, eşsiz bir yetenekle dil ve kültürel sınırları aşarak insan deneyiminin uçup giden anlarına odaklanıyor.

 

Yaşananları tam anlamıyla yansıtan hikayeleri eserlerinde yakalayan Steve McCurry, “Fotoğraflarımın çoğunun temelinde insan var. İnsanın etrafına ördüğü tüm duvarların yıkılıp gerçek benliğin, insanın yüzüne kazınmış deneyimin ortaya çıktığı anın peşindeyim. “O kişinin yerinde olmanın nasıl bir şey olduğunu aktarmaya çalışıyorum.” Fotoğraflarının huzursuzluğun hakim olduğu insani duyguları ve bireyin çevresiyle olan ilişkisini anlattığını belirten Steve McCurry, “Bizim sorumluluğumuz, içinde yaşadığımız yer ve durumla ilgili hikayeleri dürüstçe, eksiksiz ve zamanında dünyaya aktarmaktır. biçim.”

 

Sayısız prestijli ödülün ve uluslararası platformlarda yayınlanmış 13 kitabın sahibi Steve McCurry’nin sıra dışı işlerinin görülebileceği stant, 31 Temmuz’a kadar İstanbul Sinema Müzesi’nde devam edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-ayranci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu