Haber

Çinli Kıdemli Diplomat Brezilya İşçi Partisi Heyeti ile Görüştü

PEKİN, 2 Mart (Xinhua) — Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komitesi Direktörü Wang Yi, Pekin’de Brezilya İşçi Partisi Uluslararası İlişkiler Sekreteri Romenio Pereira liderliğindeki bir heyet ile bir araya geldi Çarşamba günü.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi olan Wang, hem Çin hem de Brezilya’nın küresel etkiye ve gelişmekte olan piyasa ekonomilerine sahip büyük gelişmekte olan ülkeler olduğunu söyledi. Çin’in Brezilya ile ikili ilişkilerine her zaman stratejik ve uzun vadeli bir bakış açısıyla baktığını belirten Wang, iki ülkenin çeşitli alanlarda verimli işbirliklerine ve uluslararası ilişkilerde yakın koordinasyona sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Çin-Brezilya ilişkilerinin iki ülkenin gelişimi ve dünya barışı ve istikrarı üzerinde etkisi olduğuna dikkat çeken Wang, ÇKP’nin Brezilya İşçi Partisi ile devlet yönetimi deneyimi konusunda derin bir fikir alışverişinde bulunmaya ve yeni perspektifler açmaya istekli olduğunu söyledi. Çin-Brezilya kapsamlı stratejik ortaklık.

Pereira, Brezilya Kurmay Partisi’nin parti ve devlet yönetimi konusunda ÇKP ile deneyim alışverişini güçlendirmeye büyük önem verdiğini ve iki halkın yararına çeşitli alanlarda ikili işbirliğini ilerletmeyi umduğunu söyledi.

ÇKP Merkez Komitesi Uluslararası Departmanı Başkanı Liu Jianchao da Çarşamba günü Pereira’nın heyetiyle bir araya geldi. İki taraf, taraflar arasındaki klasik dostluğun derinleştirilmesi, parti ve devlet yönetiminde karşılıklı bilgi alışverişinin güçlendirilmesi ve Çin ile Brezilya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliğinin ilerletilmesi konularında derinlemesine görüş alışverişinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu