Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manavgat-Akseki Köy Evleri Anahtar Teslim Töreninde Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangın sonrası inşa ettikleri 900 afet köy evini 2 yıl ödemesiz, 18 yıl vadeli, maliyeti üzerinden yüzde 66 indirimle hak sahiplerine vereceklerini söyledi.

Kalemler Mahallesi’nde düzenlenen Manavgat-Akseki Yangın Felaketi Sonrası Köy Evlerinin Anahtar Teslim Töreni’nde konuşan Erdoğan, Antalya’da dolu dolu bir gün geçirdiklerine değindi.

Kepez’de düzenlenen toplu açılış töreninde Antalyalılara hasret kaldıklarını belirten Erdoğan, resmi rakamlara göre 90 bin civarında katılımcı olduğunu söyledi.

Daha sonra geçen ay sele maruz kalan Kumluca’ya taşındıklarını ve Kumluca’da 12 bin kişinin bulunduğunu anlatan Erdoğan, bazı binaların anahtar teslimi olması vesilesiyle Manavgatlılarla ortada kaldıklarını söyledi. köy evlerinden bahsettiler.

Bölgede tamamlanan evlerin görüntülerinin ekrana yansıtılmasının ardından Erdoğan, “Bu evlerin güzelliğini görüyorsunuz. Biz Manavgatlı kardeşlerimize söz verdik, sözümüzü tuttuk, mutluyuz çünkü AK Parti hükümeti. verilen sözleri tutandır.” dedi.

Yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Erdoğan, “Bu yangın 11 gündür Manavgat, Alanya, Gündoğmuş ve Akseki’nin 59 mahallesinde etkili oldu. Devletimizin tüm imkanlarıyla müdahale ettiğimiz bu afete” Türkiye Afet Müdahale Planı’nı devreye sokarak 61 bin 500 dönüm ormanımızla afet oldu. Adeta ciğerlerimizi birlikte yaktı.” terimleri kullandı.

8 binden fazla işçi, 40 uçak ve 2 bin kara aracının yangını söndürmek için kullanıldığı yangının ardından vatandaşların kısa sürede yaralarını sarmaya başladığına dikkati çeken Erdoğan, “Evleri, eşyaları olan vatandaşlara 53 milyon lira verilecek. , işyerleri ve araçları zarar gördü, tarım arazilerini ve hayvanlarını kaybeden çiftçilere 213 milyon lira tazminat ödendi. TL, enkaz kaldırma işlemleri için ilgili birimlere 25 milyon nakit ödeme yaptıklarını açıkladı.

Erdoğan, “Toplam 300 milyon lirayı bulan bu desteklerin yanı sıra hayırsever vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız ile 56 milyon liralık katkıyla vatandaşlarımızın yanında olduk.” dedim.

“Tamamlanan 427 konutun anahtarlarını sahiplerine teslim ediyoruz”

Hasar tespitinin ardından AFAD’dan 666 vatandaşa, kentsel dönüşümden ise 234 vatandaşa konut yapma kararı aldıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu 900 evin yanı sıra 4 köy konağı ve bir caminin inşaatına da başladık. İstanbul’un mimarisine uygun olarak tek veya 2 katlı olarak yaptığımız bu evlerden 427 tanesinin anahtarlarını teslim ediyoruz. bölge sahiplerine.Evrenseki, Kalemler ve Kepezbeleni köy konakları tamamlanmak üzere.Kalan konutlar Ve diğer yapıları da en kısa sürede tamamlıyoruz.Yapılan evler, tasarımı, donanımı ve çevresi ile gerçekten herkesin severek yaptığı güzel eserler. vatandaş sahip olmak ister.”

Erdoğan, Türkiye’de gerçekleştirmek istedikleri mimari zihniyet değişiminin örnekleri olarak gördüğü bu projelerin tüm illerde yaygınlaştırılması gerektiğine işaret etti.

Konutların hak sahiplerine hangi şartlarla verileceğini anlatan Erdoğan, “Yaptırdığımız 900 afet köy evini 2 yıl ödemesiz, bedeli üzerinden yüzde 66 indirimli ve bedelsiz olarak sahiplerine vereceğiz. Ahırlı ve ahırsız tiplere göre büyüklükleri 93 metrekare ile 280 metrekare arasında değişen bu evlerin aylık ödemeleri 2 bin 50 lira ile 3 bin 700 lira arasında. lira. Küçük tipler için toplam ödeme 445 bin lira, ahır tipi için 797 bin lira olacak. Hem bugüne kadar teslim edilen konutların hem de yakın zamanda teslim edilecek konutların hak sahibi vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Bu çalışmaların hızla tamamlanmasında emeği geçen bakanları, bakanlıkları, kurumları ve müteahhitleri tebrik eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Gördüğünüz gibi yaraların iyileşmesini birkaç ayda, yıkılanların yerine yenilerini yapmaya başlarsak bir yılda bitirebiliriz. Dünyada böyle bir örnek yok. hızlı afet yönetimi yapılıyor.Yıkılanların yerine yılda bir yenisinin yapılması bir yana, bunca zamandır enkazını bile kaldıramayan.Temizlik yapamayan ülkeler biliyoruz.Her kriz, her afet Türkiye’nin ne kadar başarılı olduğunu ispatlıyor. idari kapasite ve kabiliyet, sadece kendimize değil, tüm dünyaya.Tabii ne salgınla uğraşmayı, ne yangına, ne sele maruz kalmayı, ne de siyasi ve ekonomik kriz dalgalarıyla boğuşmayı gönül isterdi. hepsi hayatın ve dünyanın birer gerçeği, görevimiz önlemlerimizi almak, hazırlıklarımızı yapmak ve başımıza geldiğinde en hızlı şekilde analizlere bakmak.Doğal olarak bu çalışmaları yaparken aslında ne yapıyoruz? millete geri vermektir millete ait olan. Kendi halkımıza değil, emperyalistlerin doyumsuz tutkularına kendilerini kurban ettikleri için musibetler bizi sinsice küçük düşürdü.”

“Herhangi bir afette bizim insanımız ‘Nerde bu devlet’ diyor. Çığlığı duymadık”

1939 Erzincan depreminde insanların aylarca enkaz altından çıkamadığını ifade eden Erdoğan, “1999 depreminde devletin günlerce hatta haftalarca ulaşamadığı yerler olduğunu biliyoruz. Milletimizden aldığımız destekle kurduğumuz sistem bize ‘Nerde bu devlet’ diye soruldu. “Aksine elimizde sadece her afet sonrası hemen kendi derdine düşen, hali için dua eden insanlarımızın görüntüleri var. İnşallah Türkiye’yi hiçbir zaman bu seviyenin gerisine düşürmeyeceğiz ve teknolojinin sağladığı imkanlarla altyapımızı güçlendirmeye ve afet müdahale sistemimizi geliştirmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

İnsanların yaralarını sararken ve kayıplarını tazmin ederken doğayı ihmal etmediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Yalnız ülkemize değil dünyaya da örnek olacak bir çalışmayla yanan bölgeleri hızla ayağa kaldıracak projeleri hayata geçirdik. Biliyorsunuz her yangında olduğu gibi Manavgat yangınında da birileri çıktı ‘diyor’ iddiasıyla. Orman kasten yakıldı yoksa yakılan alanlar bu amaçla kullanılacaktı’ diyen Çavuşoğlu, “Bu iftirayı ısrarla milletimizin kulağına ve yüreğine sokmaya çalışanlara ekolojik onarımla en güzel cevabı verdik” dedi.

“14 bin 500 hektarın üzerinde alanı doğa savunma alanı olarak ayırdık”

Yangında zarar gören 60 bin hektarlık alanın 30 bin 500 hektarında olağan gençleştirme, 14 bin 400 hektarında yapay gençleştirme, 467 hektarında da sanayi ağaçlandırması projesini hayata geçirdiklerini belirten Erdoğan, kalan 14 bin 500 hektarı tabiat olarak ayırdıklarını söyledi. savunma alanı.

Doğal gençleştirme alanlarındaki çalışmaların bitmek üzere olduğunu kaydeden Erdoğan, geçen baharda bu alanlarda 135 bin kilo kızılçam, 2 bin 320 kilo karaçam ve 6 bin 200 kilo sedir tohumunu toprağa verdiklerini ve sonbahar mevsimi.

Yapay gençleştirme ve saç ekimi alanlarında da sona geldiklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Yaklaşık 5 bin 200 hektar araziyi dozer ve ekskavatörlerle işleyerek fidan diktik, 5 bin 670 hektar alana tohum ektik. Önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak muhtaçlık göz önünde bulundurularak 95 bin keçiboynuzu, 89 bin selvi, 70 ağaç diktik. bin zakkum ve 42 bin muhtelif türde fidan, köylülerimizi de 95 bin keçiboynuzu ve 70 bin defne fidanı dikmeye teşvik ettik. yangından zarar gören bölgeleri tamamlayacağız” dedi. Dikim alanlarındaki bitki örtüsü artık görünür hale gelmeye başladı.”

“Sorgun’da 2 milyon 800 bin metrekarelik alanı millet bahçesi olarak düzenleyeceğiz”

Vatandaşlara da müjde vermek istediğini ifade eden Erdoğan, “Sorgun bölgesinde 2 milyon 800 bin metrekarelik bir alanı millet bahçesi olarak düzenleyerek halkın hizmetine sunma kararı aldık. Manavgat’tan.” dedim.

Türk Beleni Millet Bahçesi’ni daha önce Manavgat’a getirdiklerini belirten Erdoğan, Antalya’nın diğer ilçelerinde yapımı devam eden 5 millet bahçesine Sorgun Millet Bahçesi’ni de dahil ettiklerini bildirdi.

Yeni yatırım ve desteklerle ülkenin en eski turizm bölgelerinden biri olan Manavgat’ı çok daha yukarılara taşımaya kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, Manavgat’ın da projesi olan Antalya-Alanya otoyolunun da bunlardan biri olduğunu kaydetti. onlara.

Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın üretimini üstlendiği iki yeni atıksu arıtma tesisi ile 2050 yılına kadar denizlerin temizliğini sağladıklarını ifade etti.

Antalya Havalimanı’nın yıllık 80 milyona ulaşacak kapasitesinden Manavgat’ın da yararlanacağını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“İç Anadolu’yu Manavgat’a bağlayan bölünmüş yol projemizdeki her gelişme ilçemize doğrudan katkı sağlamaktadır. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü coşkusuyla hep bir arada yaşayacağımız 2023 yılını inşallah 2023 yılı olacak. “Türk Yüzyılı”nın başlangıcı.Teslim ettiğimiz anahtar teslim konutların vatandaşlarımıza bir kez daha hayırlı olmasını diliyor, köy evlerimizin yapımında emeği geçen bakan ve bakanlıklarımızı, kurum ve müteahhitlerimizi kutluyorum.”

törenden notlar

Törenin yapıldığı Kalemler Mahallesi’ne Türk bayrağı ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük boy portreleri asıldı.

Alanın girişine “Yörükler Yurduna Hoş Geldiniz Sayın Cumhurbaşkanım” ve “Türk Yüzyılı Hedefinde Yörükler Sizlerle” yazılı pankartlar asıldı.

Manavgat ilçesinde 2021 yılında çıkan orman yangınında kullanılamaz hale gelen yeni traktörüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bir hafta içinde kavuşan 64 yaşındaki çiftçi Mithat Akça da töreni izleyenler arasındaydı.

Yangının ardından bazı çiftçiler yeni traktörleriyle tören alanına geldi.

Törene katılanlar, telefonlarının ışıklarını yakarak, bayrak sallayarak ve müzik eşliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alkışlarla karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın sonrası yeni evlerine kavuşan vatandaşlara evlerinin anahtarlarını verdi. Anahtarlarını teslim alan mağdurlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldı. , Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anahtar teslim törenin ardından yeni evine kavuşan Rıfat Akça’nın ailesini ziyaret etti.

haber-kiziltepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort