Haber

Boris Johnson, Başbakan Rishi Sunak’ı ‘Kuzey İrlanda Protokolü’nden vazgeçmemesi konusunda uyardı

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Başbakan Rishi Sunak’ı Brexit’in ardından hazırladığı Kuzey İrlanda (Kuzey İrlanda Protokolü) düzenlemelerinden vazgeçmemesi konusunda uyardı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’de yer alan haberde, Sunak’ın Brexit’in ardından yürürlüğe giren ve mevzuatı belirleyen “Kuzey İrlanda Protokolü”ne rağmen Avrupa Birliği (AB) liderleriyle yeni bir anlaşma için görüşmelerde bulunduğu belirtildi. Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticaret hakkında.

BBC’nin Johnson’a yakın kaynaklara dayandırdığı haberde, Johnson’ın bu durumu değerlendirerek Sunak’ı uyardığı ve onun döneminde yapılan protokolden uzaklaşmanın büyük hata olacağına işaret edildiği belirtildi.

İngiltere parlamentosundaki Kuzey İrlanda Protokolü müzakerelerinin AB ile İngiltere arasındaki yeni anlaşma müzakereleri nedeniyle durduğunu hatırlatan Sunak, “Üzerinde çalışılması gereken kısımlar var” dedi. kelimeler hatırlandı.

Sunak’ın üzerinde çalıştığı yeni protokolün önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

Kuzey İrlanda Protokolü

Brexit anlaşmasının bir parçası olan Kuzey İrlanda Protokolü, İngiltere’nin bir parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticareti düzenlemektedir.

Protokole göre, Brexit’e rağmen Kuzey İrlanda, AB’nin gümrük birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor. Birleşik Krallık’ın geri kalanıyla ticaret, Kuzey İrlanda limanlarında gümrüklere tabidir.

Katolik ayrılıkçılar ve birlik yanlısı Protestanlar ile İngiltere arasındaki savaşı sona erdiren Belfast Anlaşması’na (Hayırlı Cuma Anlaşması) göre denetimlerin yapılabileceği fiziksel bir kara sınırı oluşturulamıyor. Bu nedenle denetimlerin denizde yapılması kararlaştırılsa da uygulamada sorunlar yaşanmaktadır.

İngiltere, ülkenin toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini öne sürdüğü protokolün geniş çapta değiştirilmesini istiyor. AB ise buna sıcak bakmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu