Ekonomi

Kombiler yanlış kullanılıyor, faturalar kabarıyor! Peki kombiler nasıl doğru şekilde kullanılmalıdır?

Evlerin ısınma ve sıcak su ihtiyaçları için kombi kullanan hanelerin, alınacak küçük önlemlerle tasarruf sağlanabileceğini vurgulayan Başkan Koca, şöyle konuştu: Bölge Müdürü Makine Yüksek Mühendisi Muhammet Emin Nas tasarruf için alınması gereken önlemlere açıklık getirdi.

Kombilerin yanlış kullanımının daha fazla elektrik tüketimine ve daha yüksek faturalara yol açabileceğini belirten Makine Yüksek Mühendisi Muhammet Emin Nas, birkaç kolay yönergeye uyularak faturalardan önemli ölçüde tasarruf edilebileceğini söyledi. Nas, yapılacak tasarrufun çevreye de olumlu katkı sağlayacağının altını çizdi.

Kazanı kapatmak tasarruf sağlamaz

Doğalgazla ısıtılan evlerin daha yolun başında hata yapabildiğini söyleyen Makine Yüksek Mühendisi Muhammet Emin Nas, insanların en çok yaptığı hatanın kendi zevkine göre çok küçük ya da çok büyük modelle ısınmaya çalışmak olduğunu söyledi. ihtiyaçlar. Nas, “Kombi kullanıcılarının en sık yaptığı hatalardan biri de ihtiyacına göre çok küçük ya da çok büyük bir model seçmektir. Kombinizin doğru kapasitede olduğundan emin olmak için yetkili bir teknisyen tarafından profesyonelce monte edilmesi önemlidir.

Muhammet Emin Nas, kombinin sürekli açık ve kapalı olduğuna işaret ederek, evde olmadıkları dönemlerde kombilerin kapatılmaması gerektiğinin altını çizdi.

“Evlerde yapılan en büyük hatalardan biri kombiyi kullanmadığınız zamanlarda tamamen kapatmaktır. Bu, enerji tasarrufu sağlayacak gibi görünse de, aslında ortamın soğumasına neden olabilir ve bu da onu tekrar istenen sıcaklığa getirmek için daha fazla enerji gerektirecektir. Ayrıca kullanım suyunun optimum sıcaklıkta tutulması para tasarrufu sağlayacaktır.” konuştu

Ortam sıcaklığının 1 derece bile düşürülmesi tasarrufu artırır.

Kombi sıcaklığını gerçek bir şekilde ayarlamanın enerji tasarrufu sağlayabileceğini söyleyen Makine Yüksek Mühendisi Muhammet Emin Nas, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortam sıcaklığını sadece bir derece düşürmek yüzde 6 ile yüzde 7 arasında tasarruf sağlayabilir. gaz tüketiminizin

Ayrıca radyatörlerde oda termostatı ve termostatik vana kullanımı, sıcaklığın istenilen seviyede tutulmasına yardımcı olarak yüzde 15’e varan tasarruf sağlama potansiyeline sahiptir.

Son olarak, kombinize düzenli olarak profesyonel bakım yaptırmak ve binanızın uygun şekilde yalıtılmasını sağlamak da değerlidir. Bu ipuçlarını takip ederek hem elektrik faturalarınızdan tasarruf edebilir hem de karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu